Magazyn Rynku Nieruchomości \

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Z rynku nieruchomości ... i w Krakowie

... i w Krakowie

Email Drukuj

rynek nieruchomości w KrakowieSytuacja na krakowskim rynku nieruchomości jest porównywalna z rynkiem ogólnopolskim.

Od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację cen nieruchomości. Ostatni kwartał wykazał jednak nieznaczący wzrost średnich cen za metr kwadratowy o 0,3%. Możemy spodziewać się, że jak zwykle w okresie wiosennym zwiększy się zainteresowanie nieruchomościami, co może wpłynąć na nieznaczny wzrost ich cen.

Na tle ogólnopolskiego rynku nieruchomości Kraków wyróżnia się specyficznym charakterem. Klimat historycznej zabudowy, atmosfera Krakowa i bogate życie artystyczne przyciąga osoby szukające czegoś więcej, niż tylko mieszkania. Kraków jako miasto akademickie kształci ok. 200 tysięcy studentów. Wpływa to na zwiększone zainteresowanie wynajmem lokali mieszkalnych o powierzchni do 45 m2. Coraz częściej alternatywą dla wynajmu staje się zakup małego mieszkania. Zwiększony popyt na tego typu lokale wpływa na wzrost ich cen i mniejszą ilość takich ofert na rynku.

Stare Miasto /ścisłe centrum/ nadal utrzymuje pierwszą pozycję pod względem wysokości cen nieruchomości. W dalszej kolejności plasują się Krowodrza oraz Dębniki. Są to dzielnice zlokalizowane w centrum Krakowa z pełną infrastrukturą i zabytkowym charakterem zabudowy.

Najmniejszym zainteresowaniem wśród poszukujących cieszą się nieruchomości zlokalizowane w południowej części Krakowa, to jest Bieżanów-Prokocim, Nowa Huta oraz Bieńczyce. Osiedla te znacznie oddalone są od centrum, budowane w latach siedemdziesiątych w technologii wielkiej płyty. Na mniejszą atrakcyjność tych rejonów wpływa mała ilość miejsc pracy.

Aktualnie nadal obserwujemy dużą ilość ofert nieruchomości do sprzedaży, zarówno lokali mieszkalnych, domów oraz działek. Okres zimowy wpływa na zmniejszone zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi. Domy sprzedają się dobrze, ale w cenie do 600.000 złotych, a takie możemy znaleźć tylko na obrzeżach miasta.

W Krakowie występuje małe zainteresowanie wtórnym rynkiem mieszkaniowym. Obecna oferta firm deweloperskich jest atrakcyjniejsza od ofert z rynku wtórnego. Zakup mieszkania z rynku wtórnego często wiąże się z koniecznością wykonania kosztownego remontu lub modernizacji.

Niejednokrotnie remontu wymaga także budynek, w którym znajduje się lokal. Istotną wadą tych mieszkań jest brak miejsc parkingowych lub garażowych.

Ceny transakcyjne z terenu Krakowa:

mieszkania
4.500 – 20.000 zł /m2

domy
350.000 – 3.000.000 zł

działki mieszkaniowe
350 – 2.000 zł/m2

działki komercyjne
600 – 3.000 zł/m2

lokale użytkowe
6.000 – 40.000 zł/m2