Wnioski dla rynku działek mieszkaniowych na obszarze województwa śląskiego:
• Badany okres cechował stopniowy wzrost ilości transakcji. W stosunku do I kwartału 2009 r. ilość transakcji w II kwartale wzrosła o 9%, a w III kwartale o 21%. Przyrostowi ilości transakcji w II kwartale towarzyszył spadek średnich cen o 5,8%, aby w III kwartale powrócić do cen z I kwartału. Może to oznaczać rozwój rynku i stopniowy wzrost cen.
• Udział działek mieszkaniowych w ilości transakcji sprzedaży wszystkich działek wyniósł 48,2%. Wartość ta jest zaniżona ze względu na brak w wielu gminach aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego. W analizowanej bazie cen transakcyjnych działki, które faktycznie były działkami mieszkaniowymi, w pozycji przeznaczenie w PZP mają wpis brak planu.
• Zaskakująco mały jest udział w ilości zawartych transakcji działek w użytkowaniu wieczystym.
• W analizowanym okresie na ogólną ilość 3888 transakcji tylko 52 obejmowały prawo użytkowania wieczystego, co stanowi jedynie 1,3%. Pozostałe transakcje to działki z prawem własności.
• Interesujące jest olbrzymie zróżnicowanie cen. Wszystkie ceny pochodzą z zawartych notarialnych umów sprzedaży. Najniższa cena sprzedaży to 0,13 zł/m2, a najwyższa 754,24 zł/m2. Najwyższa cena dla pozostałych działek (komercyjnych) - 979,27 zł/m2.
• Najwięcej działek mieszkaniowych sprzedano w Bielsku-Białej - 92, Rybniku - 85 i Gliwicach - 71. Najwyższe ceny osiągają działki w Chorzowie - śr. 282 zł/m2, Katowicach śr. - 221 zł/m2, i Siemianowicach śr. - 195 zł/m2.
• Najniższe ceny zanotowano w Wodzisławiu Śląskim, Żywcu i Raciborzu.
Analizę przeprowadzono na podstawie danych transakcyjnych z bazy „Śląsk” prowadzonej przez grupę ponad 100 rzeczoznawców majątkowych z całego województwa śląskiego, którą współtworzy autor niniejszej analizy. Baza zawiera dane z aktów notarialnych udostępnionych przez starostwa powiatowe i stanowi podstawę do wyceny nieruchomości. Ponieważ dane udostępniane są z opóźnieniem około 3 miesięcy, analizą objęto trzy pierwsze kwartały roku 2009.