Magazyn Rynku Nieruchomości \

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Raporty, opinie, analizy Raport z rynku - Małe mieszkania

Raport z rynku - Małe mieszkania

Email Drukuj

raport z rynku - male mieszkaniaMałe mieszkania to fragment rynku nieruchomości, na którym zawierane jest najwięcej transakcji. Wynika to z faktu, że jest to najtańszy sposób na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych polskich rodzin.

Od lat ocenia się, że zapotrzebowanie na własne lokum kształtuje się na poziomie pomiędzy 2 mln, a 3 mln (mieszkań, domów).

Niska zamożność naszego społeczeństwa przekłada się na niską zdolność kredytową, a to na fakt, że na nic większego nie stać większości potrzebujących.

Z kolei to pierwsze mieszkanie mało kto traktuje jako docelowe. W miarę upływu czasu i wzrostu zamożności rodziny, zamienia się je na coś większego, więc to małe ponownie trafia na rynek.

Cechą charakterystyczną rynku mieszkań jest utrwalająca się tendencja, że coraz mniej chętnych jest na mieszkania w budynkach wyższych niż 4-piętrowe. „Kołchoz” najwyraźniej nie cieszy się popularnością, co jest o tyle zrozumiałe, że ceny mieszkań w wieżowcach albo wcale, albo niewiele różnią się od cen mieszkań w budynkach niskich.

Jest to tendencja widoczna nie tylko w naszym kraju. W Niemczech wyburza się całe dzielnice wieżowców, zastępując je niską zabudową 4-piętrową lub jednorodzinną. Oczywiście dotyczy to tylko miejscowości posiadających rezerwy terenów budowlanych i tych, gdzie ceny gruntów są niższe. Nie dotyczy to wielkich miast, dobrze rozwijających się, gdzie jest dobry dostęp do pracy, a cena gruntów wysoka.

Segment małych mieszkań, to najmniej ryzykowny fragment budownictwa dla deweloperów. Gdyby jeszcze zrozumieli, jakie znaczenie ma lokalizacja, to dużo mniej byłoby mieszkań niesprzedanych.

Danych do barometru dostarczyli pośrednicy:
Bielsko - Mariola Polak-Opyrchał; Cieszyn - Monika Gniado; Racibórz - Wojciech Ruchała; Jastrzębie Zdrój - Robert Kotwicki; Wodzisław Śląski - Stanisław Domian; Gliwice - Zbigniew Morpak; Piekary Śląskie - Waldemar Stefański; Warszawa – Joanna Lebiedź; Kraków – Zofia Zieleniewska; Olsztyn – Dorota Połosa-Żakiewicz; Łódź – Arletta Kolasińska; Słupsk – Wiesława Klimkowska; Poznań, Białystok – Henryk Szczygieł; Wrocław, Legnica – Mieczysław Dymyt; Lublin – Zbigniew Gołąb; Rzeszów - Jaromir Rajzer; Szczecin – Paweł Szymański; Toruń – Leszek Hardek

 

Uwaga

Poszukujemy do współpracy ambitnych studentów prawa, dziennikarstwa, reklamy internetowej, marketingu i informatyki, pragnących pomóc w rozwoju naszego magazynu opinii „Inwestuj w Nieruchomości” i portalu iwn.son.pl.

Zapewniamy możliwość zdobycia praktyki i doświadczenia zawodowego, a dla najlepszych przewidujemy możliwość zatrudnienia w przyszłości.